دستگاه های بالابر آب قبل از میلاد

دستگاه های بالابر آب از حدود 3000 سال قبل از میلاد در نقاط مختلف جهان وجود داشته است.

دستگاه های اولیه مانند چرخ های آب و ناودان ساخته شده بودند و از حیوانات (انرژی ماهیچه ای) برای تامین انرژی مورد نیاز برای حرکت چرخ ها استفاده می کردند.

بعدها پمپ‌هایی مانند پمپ‌های هلیکوئیدی معروف به «ارشمیدسی» اختراع شدند و پمپ آب پیستونی امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین چندین نوع دستگاه بالابر آب موسوم به “تمپانا” (درام) تا قرن گذشته به طور گسترده پمپ آب کشاورزی شارژی برای آبیاری و استخراج معادن مورد استفاده قرار می گرفت.

در هلای باستان، دستگاه‌های بالابر آب امکان توسعه سکونتگاه‌هایی را در مکان‌هایی با دسترسی کم آب فراهم می‌کردند و نه تنها بقای یونانیان باستان را تضمین می‌کردند، بلکه کیفیت زندگی آنها را نیز بهبود می‌دادند.

یونانیان باستان نه تنها چندین فن‌آوری هیدرولیک جدید ابداع کردند، بلکه تکنیک‌های بلند کردن آب پمپ آب خانگی نیم اسب در تمدن‌های دیگر را نیز به کار گرفتند و توسعه دادند.

به گفته Eubanks، دانوس اسکندریه در سال 1485 قبل از میلاد، چاه‌های آرگوس را در ساحل پلوپونسوس حفر کرد و به جای پمپ «جو» یا «نیرو»، حلقه‌های زنجیره‌ای مصری را به عنوان پمپ نصب کرد.

در همین حال، سایر تمدن های اولیه (مانند مصری ها، چینی ها، هندی ها و ایرانی ها) دستگاه های بالابر آب مشابهی را توسعه دادند.

دامنه این مقاله ارائه جامعی از آنچه امروزه در مورد دستگاه های بالابر آب، فن آوری های مرتبط و کاربرد پمپ آب کولر الکتروژن آنها شناخته شده است نیست.

بلکه نمونه‌های مشخصی در زمینه‌های منتخب که به صورت زمانی از دوران پیش از تاریخ تا دوران مدرن در سراسر جهان گسترش می‌یابند، ارائه شده‌اند.

سیر تکامل دستگاه های بالابر آب در طول قرن ها با تاکید بر دستاوردهای عمده مورد بررسی قرار می گیرد.

 • منابع:
  1. Evolution of Water Lifting Devices (Pumps) over the Centuries Worldwide
 • تبلیغات: 
  1. سنگ فیروزه به همراه کدام لباس موجب تاری دید می شود؟
  2. سنگ فیروزه ای که پاداش یک مسابقه بسیار مهم شد!
  3. سنگ فیروزه چه تاثیری بر روی چشمان این فرد داشت؟
  4. سنگ فیروزه موجب برد کدام تیم ورزشی شده است؟

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.